top of page

Coronavirus: Pandemi ile Mücadelede Yapay Zekâ Nasıl Kullanılır?

Güncelleme tarihi: 6 Oca 2023

Çin’in yayınladığı raporda Wuhan’da ortaya çıkan ilk coronavirus (COVID-19) vakasından bu yana virüs, en az 100 ülkeye yayıldı. Çin virüsün yayılmasını engellemek için güçlü teknolojilerden yararlanıyor ve özellikle yapay zekâ (AI), veri bilimi gibi teknolojileri pandemiyi takip etmek ve savaşmak için kullanıyor. Alibaba, Baidu, Huawei ve daha birçok teknoloji liderleri şirketler sağlık ile ilgili girişimlerini hızlandırdı. Bu teknolojik girişimler virüs diğer birçok ülkeye yayılmaya devam ettikçe dünyanın dört bir yanındaki klinikler, akademisyenler ve devlet kurumlarıyla entegre bir şekilde çalışarak salgının etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır. İşte yapay zekâ, veri bilimi ve teknolojinin COVID-19 salgınını yönetmek ve savaşmak için kullandığı 10 yol.


Pandemi ile Mücadelede Kullanılabilecek 10 Etkili Yöntem


1. Yapay zekâ ile salgınları tanımlamak, izlemek ve tahmin etmek


Virüsü ne kadar iyi izleyebilirsek, o kadar iyi mücadele edebiliriz. Yapay zekâ, haber raporlarını, sosyal medya platformlarını ve hükûmet belgelerini analiz ederek salgını tespit etmeyi öğrenebilir. Kanada'da BlueDot yapay zekâ kullanarak bulaşıcı hastalık risklerini takip ettiği bir sistem geliştirdi. Aslına bakarsak, BlueDot’un geliştirdiği yapay zekâ, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) uyarılarından birkaç gün önce pandemi tehdidi uyarısında bulunmuştu.


2. Yapay zekâ virüs teşhislerine yardımcı oluyor


Yapay zekâ şirketi Infervision, ilk etapta sağlık çalışanlarının hastalığı etkili bir şekilde tespit etmesine ve izlemesine yardımcı olan bir coronavirus yapay zekâ çözümü devreye soktu. Sağlık kuruluşlarındaki virüs izleme departmanları, virüsün yarattığı artan iş yükü ile mücadele etmektedir ve bulunan yapay zekâ çözümleri tanı hızını arttırarak yoğunluk yaşayan departmanların yükünü hafifletmiştir. Çin’in en büyük e-ticaret devi Alibaba’da saniyeler içinde virüsü teşhis etmede% 96 oranında doğru olduğunu iddia ettiği yapay zekâ destekli bir teşhis sistemi ürettiğini duyurdu.


3. Sağlık hizmeti taleplerini işleme


Yoğunluk sadece sağlık sistemlerinin klinik operasyonlarında değil, aynı zamanda hastaların kayıt işleri ile uğraşan idari bölümlerde de mevcut. Ant Financial tarafından sunulan bir blockchain platformu, hak taleplerinin işlenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak ve hastalar ile hastane personeli arasındaki yüz yüze etkileşim miktarını azaltmak için kullanılmaktadır.


4. Tıbbi malzeme taşıyan dronelar


Hastalık salgını sırasında insanları bir yerden bir yere transfer etmeden gereken tıbbi malzeme almanın en güvenli ve en hızlı yollarından biri drone teslimatıdır. Terra Drone insansız hava araçlarını, Xinchang County hastalık kontrol merkezi ve Halk Hastanesi arasında minimum riskle tıbbi örnekler ve karantina malzemesi taşımak için kullanıyor. Dronelar ayrıca kamusal alanlarda devriye gezmek, karantina yetkilerine uyulmamasını izlemek ve termal görüntüleme için de kullanılmakta.


5. Salgında robotların kullanımı; sterilize eder, yiyecek ve malzeme sağlar, diğer görevleri yerine getirir


Robotlar virüse karşı insanlar gibi hassas değildir, bu nedenle insandan insana temas miktarını azaltmak için temizlik ve sterilize etme ya da gıda ve ilaç verme gibi birçok görevi yerine getirmek için kullanılabilmektedir. Blue Ocean Robotics'in UVD robotları, bakteri ve virüsleri öldürmek için ultraviyole ışık kullanıyor. Çin'de, Pudu Technology cateringde kullanılan robotlarını ülke çapında 40'tan fazla hastaneye yerleştirdi.


6. Yapay zekâ ile ilaç geliştirmek


Google’ın DeepMind ekibi virüsü oluşturabilecek proteinleri anlamak için en yeni yapay zekâ algoritmalarını ve bilgi işlem gücünü kullanarak diğer şirketlerin tedavileri geliştirmesine yardımcı olacak bulguları yayınladı. BenevolentAI, yapay zekâ sistemlerini dünyanın en zorlu hastalıklarıyla savaşabilecek ilaçlar oluşturmak için kullanıyor ve şirket ilk kez bir ürününü bulaşıcı hastalıklara odakladı bu gibi çabalar coronavirus tedavisini desteklemeye yardımcı olmakta. BenevolentAI devam eden çalışmaları ile salgından sonraki haftalarda yararlı olabilecek mevcut ilaçları önermek için öngörücü yetenekleri genişleten sistemler üzerinde çalışıyor.


7. Gelişmiş kumaşlar hayat kurtarabilir


Bir İsrail şirketi olan Sonovia gibi şirketler, sağlık personelini ve diğer destek çalışanlarını metal oksit nanoparçacıkların dayanan anti-patojen, antibakteriyel kumaşlardan yapılmış yüz maskeleriyle donatmayı planlıyor.


8. Enfekte bireyleri tanımlamak için yapay zekâ


Yapay zekâ kesinlikle tartışmalı bir teknoloji kullanımı olsa da virüsün yayılmasının önüne geçmek için kritik hamleler içeriyor. Çin SenseTime'ın gelişmiş gözetim sistemi, ateşi olan ve virüs bulaşmış olma olasılığı yüksek olan kişileri tanımlamak için yüz tanıma teknolojisini ve sıcaklık algılama yazılımını kullandı. Benzer bir teknoloji olan ve Sichuan eyaletindeki yetkililer tarafından ateşli insanları tanımlamak için kullanılan "akıllı kasklar"da salgının durdurulması için hayati değer taşıyor. Çin Hükûmeti ayrıca, seyahat geçmişine, virüsün yayıldığı sıcak noktalarda ne kadar zaman geçirdiklerine ve virüsü taşıyan kişilere maruz kalmaya bağlı olarak her bireyin riskini tanımlamak ve değerlendirmek için büyük veri kullanan Sağlık Kodu adlı bir izleme sistemi geliştirdi. Wechat ve Alipay gibi uygulamalar vatandaşları karantina hakkında bilgilendirmek ve hızlı haber sağlamak için erişebilecekleri renk kodlarını belirledi.


9. Bilgi paylaşmak için Chatbotlar


Tencent, Çin’de çok fazla kullanıcısı olan WeChat ile insanların ücretsiz çevrimiçi sağlık danışmanlığı hizmetlerine erişmesini sağladı. Salgın sırasında chatbotlar, seyahat ve turizm alanındaki servis sağlayıcıları için en son seyahat prosedürleri ve aksaklıkları hakkında yolcuları güncel bilgileri sunan en iyi aracılar olmuştur.


10. Coronavirus aşısı üzerinde çalışan süper bilgisayarlar


Araştırmacılar; Tencent, DiDi ve Huawei gibi birçok büyük teknoloji şirketinin bulut tabanlı bilgi işlem kaynaklarını ve süper bilgisayarlarını, virüs için bir tedavi veya aşının gelişimini hızlı bir şekilde izlemek için kullanıyor. Çünki, bahsedilen sistemlerin hesaplamaları ve model çözümlerini çalıştırabilme hızı standart bilgisayar işlemeden çok daha hızlıdır.

COVID-19 gibi küresel bir pandemide, teknoloji, yapay zekâ ve veri bilimi, toplumların salgını etkili bir şekilde ele almalarına yardımcı olmak için kritik noktalar haline gelmiştir.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page