top of page

Eğlenceli Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi Projeleri

Veri bilimine yeni başlayanlar ve deneyimli uygulamacılar için, 8 eğlenceli yapay zekâ ve makine öğrenimi proje örneğini sizin için derledik.


1. Sosyal Medya Duygu Analizi


Bu analiz, ilginç ve yenilikçi makine öğrenimi projelerinden biridir. Çünkü Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformları büyük birer veri okyanusu ve bu verilerin madenciliği ile kullanıcı düşüncelerini anlamak çeşitli şekillerde faydalı olabilir.


Ek olarak bu proje, dijital pazarlama ve markalaşmanın bir müşterinin ürün veya hizmete ilişkin fikir veya tepkisinin anlaşılmasında etkili olabilir. Başlangıç olarak modelinizi, verileri pozitif veya negatif olarak sınıflandırmak için oluşturabilirsiniz.


2. NLP Kullanarak İş Toplantısı Özeti Oluşturma


Toplantı sonrası ya da ders sonrası alınan tüm notların özetini görmek istemez misiniz? Ancak bunun için önce hepsini okuyup değerlendirmek ve özetini çıkarmak gereklidir.


NLP yani Doğal Dil İşleme'yi kullanarak, düzenlenmemiş notlarınızı özet bir forma dönüştürebilirsiniz. İşte bu dönüşüm; konuşmanın dil yapısı ile istatiksel, dilbilimsel ve duygusal yönlerin özelliklerinin yakalanmasıyla yapılabilir.


3. Fotoğraf Yenileme


Hasar görmüş ya da eski fotoğraflarınızı yenilemek zamanınızı alabilir. Tüm görüntü kusurlarını, kırıkları, çizikleri ve yırtıkları bulabilecek algoritmalar mevcut. Inpainting algoritmalarını derin öğrenme ile birlikte kullanarak eski fotoğraflarınızı renklendirebilir, onarabilir ve piksele dayalı kusurları düzeltebilirsiniz.


4. Film Önerileri


Film izlemek için birçok platform kullanıyoruz teknolojiden faydalanıyoruz. Python veya R diline yeni başlayanlar için, oldukça eğlenceli ve kendilerini geliştirecek bir proje olan film önerilerini, hemen hemen her platform kullanıyor.


Genellikle izleyicinin geçmişine ve tercihlerine göre makine öğrenmesi kullanılarak yapılan projeler Movielens Veri Kümesinden gelen verilerle gerçekleştirilebilir. Movielens 6000'den fazla kullanıcı tarafından üretilen ve şu anda 3.900 filmlik 1 milyondan fazla film derecelendirmesine sahip bir veri kümesidir.


5. Şarap Kalitesi Tahmini


Şarap alışverişi yapacaksınız ve bu konuda bilginiz yok. Eğer bir uzman değilseniz, şarabın iyi olup olmadığını bilmeniz her zaman mümkün olamayabilir. Şarap Kalitesi Veri Kümesi, şarap kalitesini tahmin etmeye yardımcı olacak eğlenceli bir makine öğrenimi projesidir. Bu proje sayesinde veri görselleştirme, veri keşfi, regresyon modelleri ve R konusunda kendinizi geliştirip deneyim kazanabilirsiniz.


6. Müzik Önerileri


Müzik severler için eğlenceli ve bir o kadar da faydalı bir proje. Müziksiz yaşayamayanlar ve sürekli kendi sevdiği şarkıları dinlemek isteyenler için eğlenceli ve yenilikçi bir makine öğrenimi projesi. Projenin amacı kullanıcıların geçmişine dayalı olarak dinlediği müzikleri önermektedir. Python ve R dili ile geliştirilebilir.


7. Ürün Paketlerini Tanımlama


R kullanılarak oluşturulan ilginç makine öğrenimi projelerinden biridir. Bu projede satış verilerinden ürün paketlerini bulmak için öznel segmentasyon kümeleme tekniği kullanmanız gereklidir. Bu projeyi yapmak için veri bilimi hakkında biraz bilginiz olmalıdır.


8. Tweet Sıralama


Belirli kelimeleri seçmek ve o tweetleri sıralamak harika olmaz mıydı? Tam da bu işe yarayacak belli kelimeleri ya da konuşulan kişilerin isimleri analiz edecek bir makine öğrenimi projesi mevcut. Programcıların, doğal dil işlemcisinden geçmiş tweetleri alan bir algoritma oluşturması için başlangıç düzeyde bir makine öğrenimi projesi bulunuyor.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page