top of page

Çocuklar İçin Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi

Gün geçtikçe popülerliği ve önemi artan, oldukça farklı alanlarda fayda sağlayan yapay zeka ve makine öğrenimi konularını, küçük yaştan itibaren eğitim ve öğretim hayatına dahil etmenin önemi tartışılmaz bir gerçek.


Yapay zeka ve makine öğrenimi için gerekli eğitimlerin temel düzeyde verilebilmesinde, ebeveynlerin ve öğretmenlerin rolü oldukça büyük. Hem ebeveynlerin hem de öğretmenlerin, bu tür online eğitimleri denetimli bir şekilde sunabilmesi için, çocuklara özel olarak tasarlanmış eğitim platformları oluşturulmuştur. Ne yazık ki, bu konuda çok fazla Türkçe kaynak bulunmuyor.

Bu sebeple, makine öğrenimi (ML), yapay zeka (AI) ve programlamayı çocuklara sevdirecek ve öğretecek, kolaylıkla ulaşabileceğiniz bazı ücretsiz eğitim platformlarını sizler için derledik.


Google Geliştiricileri tarafından, dijital deneylerin tasarlandığı ve bu deneylerin bazılarının da açık kaynak olarak eklendiği, özellikle yapay zeka konusunda oldukça eğlendirici ve öğretici 1.000'den fazla projeyi bulabileceğiniz Google'ın ücretsiz eğitim platformu.


Yapay zekadan, sanal gerçekliğe kadar bir çok konu hakkında yayımladıkları koleksiyonlara da buradan erişebilirsiniz.
6 yaş ve üzeri için tasarlanmıştır. Yapay zeka ve makine öğrenim modelleri, interaktif eğitim kitleri ve oyunlaştırılmış projelerin yer aldığı, IBM'in ücretsiz bir eğitim platformu. İçeriklerin bulunduğu arayüzde Türkçe dil desteği de mevcut.

Scratch; interaktif eğitimler, hikayeler, oyunlar ve animasyonlar yardımıyla 8 - 16 yaş arasındaki çocukların, kodlama ve programlama öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Aynı zamanda, dil ve hitap kurallarının sürekli kontrol edildiği online topluluk sayfalarında da hem ebeveyn olarak hem de öğretmen olarak yer alabiliyorsunuz.
Windows, macOS, Chrome OS ve Android platformları için uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

5-7 yaş arasındaki çocuklar için ise Scratch JR'ı ücretsiz olarak Android ve iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Metin, rakam, görsel ve ses tanıma gibi temel yapay zeka ve makine öğrenimi modellemelerinin, çocuklara oyunlaştırarak öğretilmesini sağlıyor.

Çoğunluğu, Scratch ve Pyhton dillerinden oluşturulmuş ve indirilebilir projelerle interaktif bir şekilde kullanılabiliyor.


Scratch ile sürükle-bırak yöntemiyle çocuklara yönelik tasarlanmış yapay zeka ve IoT (nesnelerin interneti) eğitim platformudur. Uygulama içerisinde bulunan sanal asistan sayesinde, oldukça keyifli eğitimlerle yapay zeka ve makine öğreniminin yanında Robot Lego, Ardunio, Evive gibi kartlarla IoT konusunda da kendilerini geliştirmelerine katkı sağlar.190 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Makine Öğreniminde En Çok Kullanılan 6 Terim

Makine öğrenimine başlarken, bu alanda sıklıkla kullanılan terimlerin ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını bilmek oldukça önemlidir. Makine öğrenimi için en çok kullanılan 6 terimi sizin iç

bottom of page