top of page

Dijital Olgunluk Modeli Nedir?

Güncelleme tarihi: 6 Oca 2023

Dijital Olgunluk Modeli, bir firmanın mevcut durumunu değerlendirmek veya geliştirilmesi gereken noktaları belirlemeye yardımcı olmak için kullanılan bir iş aracıdır.


Dijital Olgunluk Modeli için boyutlar ve tanımlar:


Müşteri


Çevrim içi ve çevrim dışı çözümler sunarak müşterilerin işlerini kolaylaştırabilir, dijital bir iş ortağı haline gelebilirsiniz.


Strateji


İşletmenin neden dijital dönüşüme ihtiyaç duyduğunu, bu konuda nasıl faaliyet göstereceğini saptayarak dijital çözümlerle rekabet avantajını artırıp genel iş stratejisine büyük katkıda bulunabilir, verimi arttırabilirsiniz.


Teknoloji


Müşterilerin genel giderleri ve ihtiyaçlarını belirleyerek veri oluşturmayı, işlemeyi, depolamayı, güvenli hale getirmek ve veri alışverişine yardımcı olacak bir dijital strateji belirlemek maliyet konusunda avantaj sağlayabilir.


Operasyonlar


İş verimliliğini ve etkinliğini artırmak için dijital teknolojileri kullanarak süreçleri ve görevleri başarı ile yürütebilir işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.


Kültür, İnsanlar ve Organizasyon


Dijital olgunluk eğrisi doğrultusunda; büyümek, yenilik hedeflerine ulaşmak, ilerlemeyi desteklemek yönetim süreçleriyle birlikte organizasyon kültürünü tanımlamak ve geliştirmek başarıya giden yoldaki adımlarınızı kuvvetlendirebilir.


Dijital Olgunluk Modellerinin Dijital Dönüşüm Projelerine


Verdiği 4 Temel Destek:

  • Organizasyonlardaki sorunları ele alır, analiz eder ve uygun şekilde yapılandırır,

  • Kısa ve uzun vadede net, evrensel olarak anlaşılmış hedefler ve planlar oluşturmanızı sağlar,

  • Kuruluşların dönüşüm yolculuklarında hangi noktada olduklarını değerlendirmelerine yardımcı olur,

  • İşletmelerin dönüşüm yolculuğu sırasında ilerlemelerini objektif olarak ölçmelerine olanak sağlar.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page