top of page

Google'ın Desteklediği En İyi Makine Öğrenimi Projeleri

Güncelleme tarihi: 6 Oca 2023

Teknoloji devi Google 2020'de yapay zekânın gelişimi ve kullanım alanlarını genişletmek için yapay zekâ destekli hizmet ve araçlar geliştirerek kullanıcı deneyimine sunmayı hedefliyor.

Ocak 2020'de Google tarafından piyasaya sunulan en iyi ürünlerin listesini aşağıda sıraladık;


Coral Accelerator Module & Coral Dev Board Mini


Google, Coral serisine Mini ve Coral Accelerator Module olmak üzere iki yeni Coral AI ürününü ekleyerek Coral serisini genişletti. 2020 CES öncesinde duyurulan ve Coral ailesinin en son çıkan yeni ürünleri Coral Accelerator Module ve Coral Dev Board Mini'ye eklenen başarılı bir beta sürümü ile kullanıcı deneyimine sunuldu.


Coral Accelerator Module, şirketin özel olarak tasarlanmış Edge Tensor İşleme Ünitesini (TPU) kapsayan çok çipli bir pakettir. Coral Dev Board içindeki çip, saniyede 30 karede birden fazla bilgisayar görme modeli veya 100 fps üzerinde tek bir model ile çalışmak için tasarlanmıştır. Bu teknolojinin kullanıcıları yeni sürümü PCB tasarımlarına entegre etmenin daha kolay olduğunu söylemekteler.


Coral Accelerator Module de Google Edge TPU ile yeni bir, çok çipli modül diyebiliriz.

Google ayrıca, Coral Dev Board'dan daha küçük bir form faktörüne sahip daha düşük güç ve uygun maliyetli bir alternatif olan Coral Dev Board Mini'yi de piyasaya sürdü.

Coral Dev Board Mini, Coral Dev Board'un daha ucuz, daha küçük ve daha az güçle çalışan bir versiyonudur


Resmi olarak Mart 2019'da açıklanan Coral ürünleri, yerel olarak çalışan yapay zekâ kullanarak bulut tabanlı sistemlere olan bağımlılıklarını azaltmayı ve geliştiricilerin daha verimli çalışmasına yardımcı olmayı amaçlamıştır.


Meena


Chatbotlar, uygulamalardaki muazzam büyümesi nedeniyle yapay zekadaki en sıcak trendlerden biridir. Google, yeni ürününe insana benzeyen, insan gibi tepkiler veren yeni özellikler ekledi. Meena, toplam 300 GB + metin verisi ile gizli olmayan sosyal medya konuşmalarından oluşturulan verileri uçtan uca iletecek şekilde tasarlandı.


Ayrıca, Google’ın Duyarlılık ve Özgüllük Ortalaması (SSA) olarak adlandırılan insan değerlendirme metriği, insan benzeri çok dönüşlü bir görüşmenin temel öğelerini de yakalayarak bu sohbet botunu daha da çok yönlü hale getirir. Bir blog gönderisinde Google, Meena'nın mevcut en yeni sohbet botlarından daha mantıklı ve spesifik konuşmalar yapabileceğini ”iddia etmişti.


Reformer


Google Transformer'ın (dil anlayışı için yeni sinir ağı mimarisi) önemli bir gelişimi olarak yeniden yapılandırılan Reformer, yalnızca 16 GB bellek kullanan tek bir yapay zekâ hızlandırıcı ile 1 milyon kelimeye kadar bağlam pencerelerini işlenmesi amaçlanmaktadır.

Google, ilk olarak 2019'da UC Berkeley ile işbirliği içinde yürüttüğü bir araştırmada yeni transformatör modeli fikrini ortaya atmıştır. Bu modelin arkasındaki temel fikir, öz dikkat ve hesaplama için giriş dizisinin farklı konumlarda kullanma yeteneği diyebiliriz.


Reformer tüm kitapları aynı anda ve tek bir gadget üzerinden de işleyebilen teknolojiye sahip olduğundan gelecek için büyük bir potansiyel olarak görülmekte.


Google, her seferinde yapay zekâyı desteklediğini söyleyerek ve geliştirdiği projeler ile katkı yapmaya devam etmektedir. Google’ın yapay zekâ için söylemi ile verdiği önemi görebiliriz; “yapay zekâ ateş ya da elektrikten daha derin bir işleve sahip ve bu teknoloji bugün karşı karşıya olduğumuz birçok kısıtlamayı ortadan kaldırabilecektir.”


Google ayrıca yapay zekânın gelişimine olan katkısını geliştirdiği ve destek olduğu projeler ile gösteriyor. Örneğin; yaptığı bir uygulama ya da araştırma ile göğüs kanserini tespit ederken, balinalar gibi nesli tükenmekte olan hayvan türlerini korumak için araştırmalar gerçekleştiriyor. Google yaptığı araştırmalar ile yapay zekâ sektörüne yön vermeye devam edecek.


21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Makine Öğreniminde En Çok Kullanılan 6 Terim

Makine öğrenimine başlarken, bu alanda sıklıkla kullanılan terimlerin ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını bilmek oldukça önemlidir. Makine öğrenimi için en çok kullanılan 6 terimi sizin iç

bottom of page