top of page

IoT Destekli Ortam İzleme Sistemleri

Güncelleme tarihi: 13 Oca 2023


Ortam İzleme Sistemi kullanımının ne kadar gerekli olduğunu, Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız günlerde tekrar keşfettik. Evlerden çıkamadığımızda ya da uzaktan çalışmaya geçtiğimizde, fiziksel olarak kontrol etmemizin mümkün olmadığı alanların akıllı sensörler yardımıyla izlenmesi, işimizi oldukça kolaylaştırdı.


Depolar, Data Centerlar ve aşı dolapları gibi kritik alanların uzaktan izlenmesini sağlayan Ortam İzleme Sisteminin ne olduğunu ve hangi alanlarda kullanıldığını, Konzek Teknoloji ekibine sizin için sorduk:


1. Ortam İzleme Sistemi nedir ve tam olarak ne yapar?


Ortam izleme sistemi, ortamdaki parametreleri sensörler ve veri toplama terminalleri aracılığıyla ölçer ve toplanan verileri analiz eder. Ortam koşullarının önemli olduğu alanların, uzaktan kontrol altında tutulmasını sağlar. Kayıpların önüne geçmek ve verilerin güvenle saklanması için, ortam izleme sistemi kullanmak oldukça önemli.


2. Ortam İzleme Sistemini daha çok hangi sektörler tercih ediyor?


Aslında Ortam İzleme Sistemi, her sektör için kullanılabilir. Çünkü, küçük bir atölye ya da binlerce çalışanı olan bir fabrika olması fark etmeksizin, tüm işletmeler için önemli ortam parametreleri vardır.


Sıcaklık ve nem değerlerindeki değişiklikler, izinsiz girişler ya da su kaçağı durumları, işletmeler için istenmeyen durumların başında geliyor. Bu durumların mesai saatleri dışında yaşanması, meydana gelecek zararın da büyük olmasına neden olabilir. İşte bu bağlamda Ortam İzleme Sisteminin 7 gün 24 saat sağladığı uzaktan takip ve kontrol özelliği işletmelere oldukça yardımcı oluyor.


Ortam İzleme Sistemini en fazla tercih eden sektörler olarak; sistem odaları, depo alanları (gıda, soğuk hava vb.), ilaç/aşı dolapları, banka şubeleri/ATM’ler, arşiv odaları, baz istasyonları, hastaneler/ameliyathaneler, laboratuvarlar, tahıl siloları/seralar, hayvan çiftliklerini sayabiliriz.


3. Sağlık sektöründe ortam izleme çözümlerini nasıl ve nerelerde kullanıyorsunuz?


Sağlık sektöründe özellikle ilaç ve aşıların korunmasında, ortam parametreleri oldukça önemli. Bu doğrultuda, ısı ve nem gibi değerlerde yaşanacak en küçük değişiklikte haberdar olunması ve önlem alınması gerekiyor.


Retmon Ortam İzleme Sistemi, Sağlıkta Kalite Standartları Yönetmeliğine göre; hastaneler, tıp merkezleri ve ameliyathaneler için ısı ve nem takibi yapılmasını, kayıt altına alınmasını ve sıcaklık ile bağlı nem oranlarının ayarlanabilir olmasını sağlıyor.

Sağlık denildiğinde akla gelen aşı ya da ilaçlar, çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklarda depolandığında, kimyasal stabilitesi muhtemelen etkilenecektir. Bu durum, ilacın ya da aşının bozulabileceği ve etkisini yitireceği anlamına gelir. Bozulmalar görsel olarak fark edilmeyebilirken, tedavi esnasında uygulandığında gerçek sorunlara neden olabilir.


Özetle, maddi kayba sebep olurken bundan çok daha önemlisi sağlık üzerinde de olumsuz etki yaratma ihtimali vardır.


4. Ortam İzleme Sisteminin bir diğer kullanım alanı da Data Centerlar. Şirketlerin kalbi olarak nitelendirilen Data Centerlar için nasıl çözümler sunuyorsunuz?


Retmon DCIM, Data Centerların ortam parametrelerinin izlenmesi için özel olarak geliştirilen çözümümüz.


  • Data Center veya sistem odası ortam koşullarının anlık olarak izlenmesi,

  • 3D termal haritalar sayesinde canlı görüntü alınabilmesi,

  • Kapı giriş-çıkış bilgilerinin takip edilmesi,

  • Data Center enerji tüketiminin ve güç dağılımlarının hesaplanması,

  • Alarm durumları için bildirim ve uyarıların oluşturulması,

  • Enerji kesintilerinin takibi ve uygulanacak acil durum senaryolarının oluşturulması,

  • Ekipmanların değişim, bakım zamanları ve garanti sürelerinin önceden otomatik olarak bilgilendirilmesini sağlıyor.


5. Retmon çözümlerine yeni nesil teknolojileri nasıl dahil ediyorsunuz?


Retmon, özellikle akıllı sensör teknolojisini çözümlerinin tamamında kullanıyor. 2021 yılında da çözümlerimize Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini dahil etmeyi planlıyoruz.


Üretim performansını etkileyen ortam verilerinin toplanmasında ve parametrelerin izlenmesinde, kalite ve üretim problemlerinin analiz edilmesinde ve sorunların tespit edilmesinde IoT teknolojisi oldukça etkilidir. Retmon IoT çözümünde, üretim sahasından toplanan veriler ile Big Data'yı oluşturuyoruz.


İstenilen periyotlar ve zaman aralıkları için verilerin analizi sağlayan araçları sayesinde, üretimi etkileyen tüm parametrelerin detaylı bir şekilde raporlanmasını ve analizler yapılmasını sağlıyoruz. Ayrıca, yüksek hızda veri okuyabilen haberleşme protokolleri ile Retmon IoT izlenen verilerindeki en küçük değişimi bile kayıt altına alarak, ilgili kişilere bildirim gönderebiliyor.


6. Artık sohbetimizin sonuna geldik. Retmon Ortam İzleme Sistemi hakkında bilgi almak isteyenler size nasıl ulaşabilir?


konzek.com internet sitemizden Ücretsiz Demo Talebi oluşturabilir detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page