top of page

Sosyal Dünyada Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, keşfedilmemiş bir şeyi tahmin etmek için çok fazla veri ve algoritma kullanır. Makine öğrenimi modelleri yaşama, iletişim kurma, seyahat etme ve çalışma şeklimizi basitleştirmek için tasarlanabilir. Makine öğrenimini günlük yaşantımıza entegre edebiliriz. Son birkaç yılda, veriyi elde etme, yaratma ve bunlarla iletişim kurma şeklimizi değiştiren bir veri devrimi olduğu gözlenmektedir.


Piyasada rehberlik edecek çok sayıda makine öğrenimi danışmanlık şirketi bulunmaktadır. Makine öğrenimi, küçük ya da büyük şirket farketmeksizin çoğunun günlük faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Tüm sektörler dışında, makine öğrenimi hizmetlerinin itici gücünü henüz görmeyen tek sektör, sosyal dünyadır.


We Are Social ve Hootsuite tarafından yeni bir küresel çapta hazırlanan dijital rapora göre, arama yapmak için interneti kullanan insan sayısının 2019 yılında 5 milyar kişiye ulaştığı belirtiliyor. Her saniye yaklaşık 40.000 arama gerçekleştiriliyor, bu da günde 3.5 milyar veya yılda inanılmaz bir rakam olan 1.2 trilyon arama yapıyor.


Çeşitli Alanlarda Makine Öğrenmesinin Etkisi


Günlük yaşamımızda makine öğrenimi ile ilgili birçok hizmet veya ürün kullanıyoruz. Makine öğrenimi genellikle verileri analiz ederek verdiğimiz kararları şekillendiriyor. Yazımızda çeşitli sosyal alanlarda makine öğrenmesinin etkisini inceleyeceğiz.


1. Eğitim

Her bir bireyin yeteneğine uygun eğitim sistemi kullanılabilir. Her insanın eşsiz özellikleri, zayıflıkları ve güçlü yanları vardır. Burada bireylere uygun eğitim için yapay zekâ ve makine öğrenimi çözümleri hayati bir rol oynayabilir. Bir kursu her öğrencinin yeteneklerine, gereksinimlerine ve becerilerine göre özelleştirmeye yardımcı olabilir. Gelişen dünyada eğitim endüstrisinde AR ve VR kombinasyonu gibi yeni nesil öğrenmenin devreye girmesiyle artık öğrenciler dersleri sanal ortamda alabilir ve herhangi bir yere gitmeden evde oturarak eğitimlerini tamamlayabilir.


2. Sağlık

Test sonuçlarındaki düzensizliklerin ve hastalığın yanlış teşhisinin tüm dünyada yaygın ölüm nedenlerinden biri olduğu biliniyor. Makine öğrenimi ve yapay zekâ, gelişmiş teşhis yetenekleri ile sonucun daha iyi tahmin edilmesine ve doğru teşhise yardımcı olur. Veriler, daha iyi tedavi ile hastalığın daha hızlı teşhis edilmesine yardımcı olan tüm olası hastalıkların semptomlarını içeren bir veritabanına eklenir. Hastanelerin çoğunda yapay zekâ ve makine öğrenimi, hastaların daha hızlı tedavisinde bir tümör ya da kanseri tespit etmek için kullanılıyor.


3. Nakliye

Diğer endüstriler gibi ulaşım endüstrisi de yapay zekâ ve makine öğrenimi hizmetleri gibi teknolojileri kullanmaya başladılar. Yollarda daha önce hiç olmadığı kadar fazla sensör var. Makine öğrenimi yardımı ile demiryolu ağları ve hava yolları trafikleri hesaplanabilir. Yakın zamanda Rolls Royce ve Google tarafından piyasaya sürücüsüz otonom bir gemi sunulacak. Bu gemide makine öğrenimi ve yapay zekâ sistemleri, denizdeki nesneleri tanımlamaya ve izlemeye yardımcı olacaktır.


4. Eğlence

Eğlence endüstrisi yeni teknolojileri diğer tüm endüstrilerden oldukça hızlı bir şekilde benimsiyor. Yeni ses, ışık teknikleri, kurgu teknikleri ve çok daha fazlası gibi. Makine öğrenimini, eğlence endüstrisine tanıttıktan sonra tüketici deneyimi tamamen değiştirecektir. Günümüzde bir film setinde, film yapımını daha az karmaşık bir süreç haline getiren birçok robot ve drone kullanılmakta. Büyüleyici görsel efektlerle (VFX) oluşturulan filmler mevcut. Film yapımcılarının fiziksel olarak çektiği sahneler yakın zamanda daha da azalacak.


5. Makine Öğreniminin Sınırları

Makine öğrenmesinden bekleyebileceğimiz en belirgin değişim endüstrilerin otonomlaşmasıdır. Artık yavaş yavaş makineler işçilerin yerini alıyor. Günümüzde bir kontrol merkezinde uzaktan işletilen ve kullanılan sürücüsüz birçok araç var. Yakın zamanda daha fazla self servis, kiosk ve daha az personeli süpermarketlerde bile görebileceğiz. Fakat yine de, bazı kişiler makinelerle hala mesafeli bir ilişkiye sahip. Çünkü insanların bir sorunu hızlı bir şekilde çözme yeteneği, makinelerin henüz yapabileceği bir şey değildir.


Özet Olarak

Makine öğreniminin sosyal ve etiğe olan etkisi dünyanın hayal gücünü harekete geçirmeye devam edecektir. Çok büyük miktarda veri işleme ve kalıpları gerçek zamanlı olarak tanıma yeteneği, problem çözme için yeni bir çerçeve oluşturmaya yardımcı olacaktır. Birçok insanın akıllıca gözlemlediği gibi, yapay zekâ ve makine öğrenimi rüyası dünyada yeni değildir. Makine öğrenmesinin günlük yaşamımıza uygulama zamanı geldi ve artık tüm sosyal yaşantımızda devrim yakın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Makine Öğreniminde En Çok Kullanılan 6 Terim

Makine öğrenimine başlarken, bu alanda sıklıkla kullanılan terimlerin ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını bilmek oldukça önemlidir. Makine öğrenimi için en çok kullanılan 6 terimi sizin iç

bottom of page