top of page

Yapay Zeka Mühendisliği Nasıl Etkiledi?

Yapay zeka, bilim kurgunun yıllardır popüler olarak kullandığı bir konu olmuştur. Bilgisayarın ilk günlerinden beri, bilim adamları ve diğer düşünürler, insan beynini kopyalayabilen bir makine yaratma fikri etrafında toplandılar. İnsan beyninin nasıl çalıştığı bu alanda çalışan bilim insanlarının derinlemesine araştırdığı konulardan biri olmuştur.


Üretme


Yapay zekanın yükselişi, görevleri yerine getirebilen daha karmaşık üretim ve tasarım yapan makineler geliştirmemize olanak tanır. İnsan müdahalesi olmadan öğrenebilen ve gelişebilen makineler yapay zeka kullanımında üretim sektörü için nihai hedeftir. Yine de, daha güçlü yapay zeka modelleri yaratma arayışımızda, kendi beynimizin nasıl çalıştığını temel olarak alıyoruz.


Günümüzde pek çok iş kolu işlerini yakında karmaşık robotlar tarafından devralacağından korkuyor. Üretim ve tasarım yeteneklerimiz genişlemeye devam ettikçe, bir insanın tek bir montaj hattında yapabileceği her şeyi kopyalayabilen makineler üretebileceğiz. Devam ve tekrar eden işleri makinelere bırakarak insanlar olarak kendi yaratıcılığımızı ortaya çıkarabileceğiz.


Büyük veri


Veriler çağımızda çok önemli fakat. Dünyada pek çok alanda günde milyarlarca veri üretiliyor. Verinin asıl önemli olduğu nokta ise analiz noktasıdır. Veriler doğru analiz edildiğinde bir hazine niteliği taşır.


Yapay zekanın en etkili olduğu alanlardan biri veri analizidir. Büyük ölçekte veriyi kümelerine kümelere ayırarak doğru analizi yapmaya yardımcı olur.


Yapay zekanın mühendislik alanındaki en heyecan verici uygulamalarından biri olan makine öğrenmesi ile veriler tutarlı bir şekilde oluşturulur ve analiz edilir. Makine öğrenmesi sayesinde kapsamlı bir şekilde veri toplayıp analiz ederek öğrenebilir.


Örneğin büyük ölçekli kamu projelerinde çalışan mühendisler için büyük veri, çalışmaların özüdür. Yapay zeka ile gerçekleştirdikleri analizler ile doğru sonuçlar alarak planlamaya büyük katkı sağlayabilirler.Makine öğrenmesi


Yapay zeka liderliğindeki mühendisliğin geleceği için en önemli teknik kavramlardan biri makine öğrenmesidir. Makine öğrenmesi, makinelerin nasıl öğrendiğinin incelenmesidir. Yapay zekanın nihai amacı öğrenebilen makinelere sahip olmak değil, kendi kendini analiz edebilen makinelere sahip olmaktır. Kendi kendine öğrenen bir makine süreçleri çok daha büyük ölçüde iyileştirebilir ve kolaylaştırabilir.


Makine öğrenmesi üretim sürecini bir sonraki seviyeye taşıyacak. Makine öğrenmesi ile üretimde yer alan tüm robotlar, toplanan verileri bir araya toplayabilir. Her şeyi kontrol eden merkezi yapay zeka ile de hangi sorunların daha olası olduğunu öğrenebilir ve analiz edebilirsiniz. Makine öğrenimi ile merkezi yapay zeka, önceden tanımlanmış rutinleri takip etmek zorunda kalmadan sorunlara çözümler üretebilir.


Yapay Zeka Mühendisliği Nasıl Etkiledi?


Yapay zekanın, yazılım ve makinelerle daha sezgisel etkileşimlere izin vermekten, mühendislerin ve diğer makinelerin çalışmalarını izlemeye kadar birçok rolü vardır.


243 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page