top of page

Çevrimiçi Gizlilik ve Güvenlik Nasıl Sağlanır?

İnternet altyapısı çevrimiçi gizlilik ve güvenliği sağlamak için inşa edilmemiştir. İnternet altyapısını güvenli hale getirmek için önlemler alınması gerekmektedir. Güvenilir olmayan bu altyapı üzerinde hem teknoloji devleri hem siber saldırganlar kişilerin sahip olmadığı çevrimiçi gizlilik ve güvenlik üzerinden finansal kazanç sağlamaktadır.


Google’da yapılan aramalar, Youtube’da izlenen videolar, gönderilen e-postalar, Facebook Messenger üzerinden gerçekleştirilen konuşmaların hepsi internet servis sağlayıcısı (İSS) tarafından görüldüğü gibi Google ve Facebook bunları kendi veritabanlarında da kaydetmektedir. Uçtan uca şifreleme birçok uygulama ve platformda yoktur. Çevrimiçi gizlilik ve güvenliği sağlamak için kişisel önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır.


Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için nasıl önlemler alınabilir?


VPN Kullanımı


VPN ile çevrimiçi gizlilik ve güvenlik sağlanabilir. VPN (Sanal Özel Ağ) güvenilir olmayan internet altyapısı üzerinde hem kurumların hem bireylerin veri ve bilgilerini gizlemek ve güvende tutmak için kullanılan bir teknolojidir.


VPN programları kişisel veri ve bilgileri hem internet servis sağlayıcısından hem de ağ içindeki diğer kişilerden korumak için kullanılır.


VPN programları nasıl çalışır? VPN programları indirildiği ve aktifleştirildiği bilgisayar veya benzeri bir elektronik cihaz üzerinde VPN sunucusu ile sanal bir tünel oluşturur. Tünelleme protokolleri ile sanal olarak oluşturulan bu tünele giren her veri paketi şifrelendiği gibi kimlik doğrulaması da yapılır. Bu şekilde bu sanal ağa hem yetkisi olmayan erişimler hem de bir şekilde erişen partilerin veri paketi içeriklerini okuması engellenir.


VPN programları kullanıldığı cihazın internet protokol adresini bağlanılan VPN sunucusunun IP adresi ile maskeler. Örneğin, VPN kullanılan bilgisayarın IP adresi normal koşullarda İstanbul’u gösteriyorsa VPN kullanıldığında Rusya üzerinden bağlanılıyorsa artık o bilgisayar internette Rusya’da gibi gözükür. O bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen işlemler Rusya’dan gerçekleştiriliyormuş gibi gözükür.


Tarayıcı Güvenliği


VPN ile fiziki konum internetten gizlendiği gibi HTTPS Everywhere eklentisini destekleyen bir VPN ile tarayıcı üzerinden gerçekleştirilen iletişimler de şifrelenir.

HTTPS Everywhere eklentisi web sitelerin Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) versiyonuna yönlendirir ve o web site ile paylaşılan veriler şifrelenir.


Tarayıcı üzerinde farklı hesaplar oluşturularak üçüncü parti çerezlerin her çevrimiçi aktiviteyi kaydetmesi engellenebilir. Chrome veya Firefox gibi tarayıcılarda çoklu hesap oluşturulabilir. Çerezler kendi aralarında bilgi alışverişi yapamayacağı için çevrimiçi aktiviteler kategorilendirilebilir ve farklı hesaplar üzerinden gerçekleştirilebilir.


Tarayıcıyı gizli modda kullanmanın yanında uBlock Origin, Privacy Badger gibi güvenilir eklentiler de gizliliği sağlamak için kullanılabilir.


Kötücül Yazılımlara Karşı Koruma


Çevrimiçi gizliliği ve güvenliği sağlamak için kötücül yazılımlara karşı önlemler alınması da çok önemlidir. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, güvenlik açıklarının oluşmaması adına cihaz yazılımlarının güncel tutulmasını, yazılım kaynaklarının doğrulanmadan cihazlara indirilmemesini ve güvenlik duvarı kullanılmasını öneriyor.

Kripto, fidye, casus yazılımları phishing yani oltalama saldırıları ile siber saldırganlar tarafından sosyal mühendislik sonucu cihazınıza yerleştirilebilir. Bundan kaçınmak için her zaman lisanslı bir antivirüs programı kullanılmalıdır. E-postalar, sosyal medya veya benzeri platformlardan gelen link ve dosya ekleri açılmamalı ve indirilmemelidir.


Scareware (sahte antivirüs yazılımı) adı verilen kötücül yazılımlar ‘’Bilgisayarınızda 10 Virüs Bulundu’’ gibi bir ifadeyle açılır pencerede çıkar ve bilgisayarı virüslerden temizlemeyi vaad eder. Aslında bir işe yaramayan antivirüs programını satma amaçlı oluşturulan başka bir kötücül yazılımdır.


Kötücül yazılımların da amacı kişisel veri ve bilgileri ele geçirmek ve nihayetinde finansal kazanç sağlamaktır. Özellikle bugünlerde Covid-19 ile ilgili oltalama saldırılarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page