top of page

Computer Vision'ın İSG Alanında Kullanımı

Computer Vision (Bilgisayarlı Görü) teknolojisi, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında birçok fayda sağlayabilir. İşyerlerinde uygulanacak computer vision destekli İSG çözümleri çalışanların sağlığını, güvenliğini ve refahını korumak için uygulanabilir.


Computer Vision teknolojisini iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili birçok alanda kullanabilirsiniz;


Güvenlik Kameraları


İşyerlerinde kullanılan güvenlik kameraları, işçilerin ve ziyaretçilerin hareketlerini izlemek ve belirli alanlarda herhangi bir güvenlik ihlali durumunda uyarı vermek için kullanılabilir. Bu tür sistemlerde, computer vision teknolojisi, video verilerini analiz ederek insanlar, araçlar veya nesneler gibi farklı türleri algılayabilir.


Personel Takip Sistemleri


Computer vision teknolojisi, işçilerin çalışma saatlerini izlemek ve işyerindeki hareketlerini kaydetmek için kullanılabilir. Bu tür sistemlerde, kameralar işyerindeki belli başlı noktalara yerleştirilir ve işçilerin yüzlerini algılayarak kimliklerini doğrular ya da bir işçinin koruyucu ekipmanını takmadığı tespit edilirse uyarı verebilir.


Tehlike Önleme


Computer vision teknolojisi, işyerlerinde tehlike durumlarını belirlemek ve önlemek için kullanılabilir. Örneğin, bir robotun bir işçiye çarpması durumunda, computer vision sayesinde sistem tehlike durumunu algılar ve robotun hızını azaltır veya durdurur. Ayrıca, bir işçi yere düşerse veya tehlikeli bir makinanın yanına yaklaşırsa, computer vision bu durumları tespit edebilir ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesini sağlayabilir.


Çevresel İzleme


İşyerindeki çevresel koşulları izlemek için computer vision teknolojisi kullanılabilir. Bu tür uygulamalarda, kameralar işyerindeki havanın kalitesini, sıcaklığı ve nem seviyesini izleyebilir.


İşyeri düzenlemesi


Computer vision ile işyerindeki düzeni ve ekipmanların yerini tespit edebilir. Örneğin yer değiştirmiş bir alet ya da makine işçi hayatını riske atması durumu önceden tespit edilebilir. Bu da işyerinin daha güvenli bir hale getirilmesine yardımcı olabilir.


Eğitim


Computer vision işçilere güvenli çalışma konusunda eğitim vermek için kullanılabilir. Örneğin, bir işçinin nasıl doğru bir şekilde kaldırma yapacağı veya tehlikeli koşulların nasıl tanınacağı konusunda eğitim alabileceği interaktif bir eğitim programı tasarlanabilir.Computer vision, İSG alanında kullanılabilecek birçok uygulama sunar. Bu teknolojinin kullanımı, işyerlerinde işçi güvenliği ve refahını artırmaya yardımcı olabilir ve işyerlerindeki iş kazalarını azaltabilir. Ancak, bu uygulamaların kullanımı sırasında, çalışanların mahremiyet haklarına saygı gösterilmesi ve güvenlik açıklarının kapatılması için gerekli önlemlerin alınması önemlidir.


90 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page