top of page

Dijital Üretim Nedir?

Dijitalleşme, sağlık, eğitim, hükumet, ulaşım, ticaret, imalat gibi alanlarda toplumsal zorlukların üstesinden gelmek için dijital yöntemlerim birden fazla kaynaktan ya da formattan uygulanmasıdır.


Dijital Üretim ise imalat ürünleri, süreçleri, tedarik zincirleri ve hizmetlerinin geliştirilmesi için dijital bilgilerin birden fazla kaynaktan ya da formattan uygulanmasıdır.

Başka bir deyişle Dijital Üretim; imalat ürünleri, süreçleri, tedarik zincirleri ve diğer hizmetlerin dijitalleştirilmesidir.


Dijital Üretim Yeni Bir Kavram mı?


Dijital teknolojiler 30 yılı aşkın bir süredir üretimde kullanılmaktadır:

1990'lar Üretim süreçlerinin iyileştirilmesi için dijital bilgilerin uygulanması.

2000'ler Üretim süreçlerinin ve tedarik zincirlerinin iyileştirilmesi için dijital bilgilerin uygulanması.

2010'lar Üretim süreçlerinin, tedarik zincirlerinin, ürünlerin ve hizmetlerin iyileştirilmesi için dijital bilginin [birden fazla kaynaktan, formattan,] uygulanması.

Dijitalleşme de yeni olan ise, uygulamanın kapsamı ve kişisel mobil bilgisayar, bulut tabanlı bilgisayar, her yerde internet ve diğerleri gibi temel teknolojilerin son gelişmeleridir.


Global Dijital Üretim Girişimleri


Akıllı Üretim


ABD: DoE, NIST geliştirme veya “akıllı, verimli ve duyarlı operasyonları mümkün kılmak için son kat seviyesinde ve üstünde bilgi teknolojisi, yoğun veri uygulama”.


Endüstri 4.0


Üretimin bilgisayarlaşmasını teşvik eden Alman hükumetinin yüksek teknoloji stratejisi. Diğer birçok ülkede deneniyor.


Kore'nin Akıllı Fabrikası


Proje amacı; bilgi teknolojisi, nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zeka aracılığıyla rekabet üstünlüğünü sağlamak ve imalat sektöründe daha hızlı ilerleme sağlamak.


Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT)


Endüstriyel internet, büyük verilerin, analitik araçların ve kablosuz ağların fiziksel ve endüstriyel ekipmanlarla entegrasyonu ve bağlantılandırılması.


Akıllı Üretim Sistemi


Japonlar 1990'larda ICT'deki yeni gelişmeleri takip etmeye başlayan küresel programlar dizisini başlattı.


Dijital Üretim ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Konzek Teknoloji'nin Dijital Üretim yazısını da incelemenizi öneririz.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page