top of page

E-CRM Nedir? Avantajları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 6 Oca 2023

E-CRM (Elektronik Müşteri İlişkileri Yönetimi)


Elektronik müşteri ilişkileri yönetimi (E-CRM), CRM hedeflerine ulaşmak için e-postalar, web siteleri, sohbet odaları, forumlar ve diğer kanallar gibi İnternet tabanlı teknolojilerin uygulanmasıdır. Pazarlama, satış ve müşteri hizmetlerindeki süreçleri otomatikleştiren iyi yapılandırılmış ve koordine edilmiş bir CRM sürecidir.


Etkili bir E-CRM, süreçlerin verimliliğini arttırmanın yanı sıra müşterilerle etkileşimleri de geliştirir ve işletmelerin, müşterilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetleri özelleştirmesini sağlar.


E-CRM, kullanan şirketler web tabanlı teknolojiler aracılığıyla müşterileri ve çalışanları arasındaki etkileşimi sağlar. CRM ise işletme genelinde, iş stratejilerini desteklemeye yönelik yazılım ve donanım süreçlerini takip etmeyi eder.


Elektronik müşteri ilişkileri yönetimiyle, dizüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar ve TV setleri gibi çeşitli platformlar kullanılır ve erişim kolaylığı sağlanır. E-CRM sadece bir yazılım değildir, E-CRM müşterilerle ile etkileşim kurmak, onları anlamak için web tabanlı teknolojilerin kullanılmasıdır.


Etkili bir E-CRM sistemi, müşterinin işlem geçmişini gerçek zamanlı olarak birden fazla kanaldan izler, analitik bir veri tabanı oluşturur.


Tipik bir E-CRM stratejisi, müşteri bilgileri, işlem geçmişi ve ürün bilgileri, tıklama akışı ve içerik bilgilerinin toplanmasını içerir. E-CRM Müşterinin profilini, hareketini, alışveriş sepetini, alışveriş şeklini, işlem geçmişini ve daha fazlasını gösteren bir etkinlik analizi verir.


E-CRM'nin avantajları:

  • Geliştirilmiş müşteri ilişkileri yönetimi, servis ve destek

  • Müşterilerin davranışlarını analiz ederek onlara uygun yöntemler belirlemek

  • Artan müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati

  • Maliyet azaltma ve daha fazla verimlilik Artan iş geliri


E-CRM çözümü sağlayan işletmeler, tüm kanallarda sorunsuz, kaliteli müşteri deneyimi sağlamak için teknolojiden yararlanırlar. Müşterilerden, talep üzerine gelen kişiselleştirmeler ile daha güçlü bir iletişim kurabilirler. E-CRM, müşterilerine web sitelerinden bilgi alabileceği, ürün satın alabileceği ve forumları veya sohbet odaları kullanarak cevap bulabileceği basit ve ideal bir ortam sunar.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page