top of page

Girişimciler Yapay Zekâdan Nasıl Destek Alabilir?


Girişimlerin sayısı gün geçtikçe artıyor, rekabet avantajını yakalamak ve özgün olmak için girişimcilerin daha çok çaba sarf etmeleri gerekiyor.


İşte bu fark katan çabalardan biri de girişimlerinizde yapay zekânın gücünden yaralanmaktır. Nasıl mı? Sizin için 5 başlıkta topladık!


1. Müşteri Deneyimi

Girişimler, müşteri hizmetlerini geliştirerek öne çıkabilir, ancak yüksek kaliteli destek sunmak için geniş kaynaklar gerekir.


Yapay zekâ çözümleri, sohbet botları ve diğer müşteriye yönelik hizmet seçenekleri aracılığıyla, mükemmel destek sunmak için uygun maliyetlidir ve müşteriler tarafından giderek daha fazla kabul ediliyor. Son anketler, kullanıcıların %50'sinin başlangıçta bir markayla etkileşim için sohbet botlarını tercih ettiğini gösteriyor.

Müşteri temsilcileri de yapay zekâ desteğinden faydalanıyor. Sıradan sorulara sohbet botları cevap verdiği için, müşteri temsilcilerinin karmaşık problemleri çözmek için zamanları oluyor.


Diğer bir deyişle yapay zekâ, işletmelerin daha az kaynakla daha fazlasını yapmasına olanak tanır.


2. Dijital Pazarlama

Veriler, sürekli gelişen bir iletişim ortamında potansiyel müşterilere ulaşmanın ve onları tanımlamanın anahtarıdır. İşte burada yapay zekâ araçları, girişimcilere yardımcı oluyor.


Yapay zekâ, ayrıntılı hedef müşteri kişilik profilleri oluşturmak için bir girişimin sosyal kanallarını tarayabilir. Bu profiller, bir girişimin potansiyel müşterilerle en olası yanıt verecek şekilde iletişim kurmasına yardımcı oluyor.


TradeDesk gibi şirketler, belirli hedef kitlenizi hedeflemenize izin veren yapay zekâ uygulamalarını kullanıyorlar. Teknolojileri 11 Milyondan fazla reklam fırsatını analiz ediyor ve işletmelerin hedef kitlelerini bulmasına, teklif vermesine ve onlara reklam vermesine olanak tanıyor.

3. Ürün veya Hizmet Geliştirme Yapay zekâ geliştiricileri, girişimlerin doğrudan kendi tekliflerine ekleyebilecekleri hizmetler üretmeye başladı. Bu durum, girişimcilerin müşterileri için yeni ürün ve hizmet deneyimleri sunabileceği anlamına gelir. Örnek olarak; ürün ekiplerinin doğal dil sorgularını sürece dahil etmesine ve böylece kullanıcıların verileriyle sohbet etmesine olanak tanıyor. Bu uygulama, yeni girişimlerin kullanıcılarıyla yeni etkileşim ve fayda biçimleri getiren hizmetler yaratmasını mümkün kılar.

Verilerinizden içgörüler elde eden yeni yapay zekâ araçlarıyla, önceden daha büyük şirketlerin kullanımıyla sınırlı olan deneyimler sunabilirsiniz. Örneğin, yapay zekâ eklentileri kullanan e-ticaret şirketleri, Netflix ve Amazon'a benzer güçlü öneri motorları sunabilir.

4. Pazar Öngörüleri Herhangi bir rekabetçi pazarda, yeni girişimlerin pazar payı için köklü şirketler ile mücadele etmesi gerekir ve bu çok kolay olmaz. Fırsatların nerede olduğunu görmek ve rakipleri izlemek, pazarda var olmak için çok önemlidir. Rakipleriniz bir ürünün fiyatını düşürdüğünde, yeni bir pazarlama kampanyası başlattığında, olumsuz bir çevrimiçi inceleme aldığında ya da eyleme geçirilebilir bir içgörü sağlayabilecek herhangi bir şey algıladığında, yapay zekâ ürünü bulur ve hakkında rapor verir.

Bugünün iş ortamında, insanlar tarafından gerçekleştirilen manuel analizler oldukça geride kaldı. Dünya kavranması zor bir hızda değişiyor, bu nedenle karar verme sürecinin önerilen eylemlerle birlikte verilerden gelen içgörülere göre ayarlanması gerekiyor. En hızlı olan hayatta kalıyor.

5. İnsan Kaynakları Deneyimli herhangi bir girişimcinin size söyleyebileceği gibi, bir girişim ancak ekibinin taşıyabileceği kadar ileri gidecektir. Bu nedenle, en yeteneklileri işe almak ve onları elinizde tutmak için ne gerekiyorsa yapmanız gerekir. Bununla birlikte ortalama bir girişimin, en iyileri bulmasına yardımcı olacak özel bir İK lideri hatta İK departmanı olmayacak.

Yeni girişimler, yapay zekâ ile alanlarındaki en yeteneklileri belirleme ve çekme olasılıklarını artırabilir. Artık, düzinelerce yapay zekâ destekli İK ve işe alım platformu var.

Yapay zekâ araçları işe alındıktan sonra çalışanlarınızın durumunu takip etmek için araçlar sunuyor. Risk altındaki çalışanları veya geliştiricilerinizin ne kadar üretken olduğunu tespit etmeye yardımcı olarak, girişiminizi sağlam adımlarla büyütmenizi sağlıyor.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page