top of page

OPC Nedir?

OPC, endüstriyel otomasyon alanında, diğer endüstrilerle güvenli ve güvenilir veri alışverişi için birlikte çalışabilirlik standardıdır. Platformdan bağımsızdır ve birden çok satıcıdan gelen cihazlar arasında sorunsuz bilgi akışı sağlar.

OPC'nin açılımı, Açık İletişimi Platformu'dur.

OPC Standardı

OPC standardı; endüstri satıcıları, son kullanıcılar ve yazılım geliştiricileri tarafından geliştirilen bir dizi spesifikasyondur. Bu özellikler, gerçek zamanlı verilere erişim, alarm ve olayların izlenmesi, geçmiş verilere ve diğer uygulamalara erişim de dahil olmak üzere istemciler ve sunucular ile sunucular ve sunucular arasındaki arabirimi tanımlar.

OPC Standartları 1996 yılında ilk piyasaya sürüldüğünde amacı, PLC'ye özgü protokolleri (Modbus, Profibus vb.), HMI / SCADA sistemlerinin jenerik- OPC okuma / yazma isteklerini cihaza özel isteklerle göndermek olmuştur. Sonuç olarak, son kullanıcıların, OPC üzerinden sorunsuz bir şekilde etkileşime girdiği, türünün en iyisi ürünleri kullanarak sistemleri uygulamalarına izin veren bir ürün endüstrisi ortaya çıkmıştır.

Başlangıçta, OPC standardı Windows işletim sistemiyle sınırlıydı. Bu nedenle, OPC kısaltması, Proses Kontrolü için OLE'den (nesne bağlama ve yerleştirme) alınmıştır. Şimdi OPC Classic olarak bilinen bu özellikler, imalat, bina otomasyonu, petrol, gaz, yenilenebilir enerji ve kamu hizmetleri dahil olmak üzere birçok endüstride yaygın olarak benimsenmiştir.

OPC UA

İmalat sistemlerinde hizmet odaklı mimarilerin geliştirilmesi ile güvenlik ve veri modellemede yeni zorluklar ortaya çıktı. Bu ihtiyaçları karşılamak için OPC UA teknik özelliklerini geliştirdi ve aynı zamanda geleceğe yönelik, ölçeklenebilir ve genişletilebilir özellik açısından zengin bir açık platform mimarisi sağladı.

Yukarıda sıraladıklarımız, pek çok teknoloji kuruluşunun iş birliği içinde çalışmak için OPC UA platformlarına yönelmelerinin nedenlerinden sadece birkaçı.Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page