top of page

Yapay Zekâ Destekli Büyük Veri ve İş Hayatına Etkileri

Güncelleme tarihi: 6 Oca 2023

Büyük Veri şu anda her yerde duyabileceğiniz teknolojilerden biridir. Yapay zekâ ve makine öğrenimi yetenekleri ile güçlendirilmiş yöntemlerle ek gelir akışı elde etmek işinizin büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir.


İşletmeler İçin Büyük Veri Ne Demektir?


Büyük verilerin yapay zekâ ile uygulanması, birçok üst düzey işletmenin rakiplerinden ayrışması için hayati öneme sahiptir. Büyük küçük fark etmeksizin tüm şirketler somut bilgiyi değerlere dönüştürmek için veri odaklı stratejilere yönelmekte..

Bilgisayar teknolojilerinden, bankacılığa, tarımdan, sağlık hizmetlerine kadar hemen hemen her sektörde büyük veri kullanımı yaygınlaşıyor.


İş dünyasının uzmanları, büyük veri ve yapay zekânın şirketlerin büyüme ve gelişmesi için yeni yollar yaratabileceğini kabul ediyorlar. Hatta yeni bir iş türü olan veri analizi ve veri toplama şirketlerinin yakında hızla yükselme olasılığı bile var. Bu kuruluşların tek amacı muazzam veri akışlarını işlemek ve içgörüler oluşturmaktır. Günümüzde işletmeler diğer işletmelerden öne çıkmak için büyük veri kullanımını hızlandırmalıdır. Geçmişe dönük bakış açısına göre tahmin yapılarak gerçek zamanlı analizden yararlanan büyük veri, tahminleri güçlendirebilir ve stratejistlerin varsayımları ve teorileri daha hızlı test etmelerine olanak sağlayabilir.


Büyük Verinin Etkileri Nelerdir?


Mevcut altyapı ile müşterilerin davranışlarını anlamlandıran işletmeler, gizli öngörülerden yararlanarak rakiplere göre avantaj elde etme fırsatlarını artıracaktır. Büyük veri ve yapay zekâ şirketlerin büyümesi için birden fazla fırsat sunabilir, en önemli 3 etken şu şekildedir;


Daha Hızlı ve Kesin Kararlar


Yapay zekâ kullanarak elde edeceğiniz içgörüyü, veri analizi teknolojisi ile hızlı, akıllı ve doğru analizlere dayanarak hayata geçirebilirsiniz. Alınan kararlar çok fazla analiz ve varyasyonlardan geçtiği için manuel olarak yapılanlardan daha iyi sonuçlar elde etmenizi ve zaman tasarrufu sağlar.


Geliştirilmiş Otomasyon


Büyük verilerin avantajlarından biri, verimlilik artışı sağlayan süreçleri otomatikleştirme yeteneğidir. Bulut sistemleri ile veri depolama maliyetleri düşüyor ve büyük veri depolama alanının kullanımı daha kolay hale getiriliyor. Ölçeklenebilir bilgisayar teknolojileri altyapısı ile otomatik veri toplamak ve eklemek her zamankinden daha kolay olacaktır.


Daha Derin Öngörüler


Büyük Veri yeni fırsatları ortaya çıkarmak için tamamen yeni modeller sunar. Şirketler geçmişte büyük veri kümelerini analizini gerçekleştiremiyorlardı, fakat günümüzde bu yeni yetenek beklenmedik yeni iş modelleri ile sonuçlanmaktadır. Dev veri setleri, ürün geliştirmede yenilikler için kolayca kullanılabilir. Mevcut ve gelişmiş pazarlarda patente hakim olmak şirketin sektördeki konumunu belirleyen önemli faktörlerden biridir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page