top of page

Yapay Zekâ Kullanımındaki Yenilikler


Yapay zekâ uygulamaları son yıllarda çeşitli sektörlerde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Üretim süreçleri de yapay zekâdan güç alan uygulamaları tercih ediyor. Otomasyonu destekleyen bu uygulamalar, her sene değişiyor ve gelişiyor. 2022 yılı yapay zekâ trendleri şu şekilde sıralanabilir.


Otonom Araçlar

Yakın gelecekte uçan arabaları göremeyecek olsak da araç teknolojilerinde önemli gelişmeler yaşandığını görebiliriz. Otonom araçlar, sürücüleri devre dışı bırakarak tam sürüş kontrolüne izin veriyor. Yapay zekâdan destek alan otonom araçlar, güzergahı gerçek zamanlı olarak değerlendiriyor. Gerçek zamanlı veri işleme sayesinde araçlar istenilen rotada sorunsuz bir şekilde hareket ediyor. Günümüzde sürücü kontrolü tamamen devreden çıkmamış durumda. Ancak yapay zekânın güçlenmesi otonom araçlarının yaygınlaşmasını destekleyecek gibi görünüyor.


Metaverse ve Yapay Zekâ

2021 yılının son ayları ve 2022 yılının ilk ayları Metaverse ile geçti. Facebook’un şirketini Meta olarak değiştirmesi ve yeni Metaverse evrenini yayınlaması herkes için farklı bir deneyim sunacak. Bu yeni evren hem geleneksel teknolojilerden hem de yapay zekâ gibi yeni teknolojilerden güç alıyor. Arttırılmış gerçeklik öğeleriyle de desteklenen bu yeni evren ilerleyen yıllarda popülerlik kazanmaya devam edecek.


Veriye Dayalı Öğrenen Sistemler

Veriye dayalı öğrenen sistemler, yapay zekânın üretim alanında uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. IoT olarak bilinen nesnelerin interneti, fabrika ve işletmelerde bağlı cihazlara izin veriyor. İnternet üzerinden haberleşen makinalar ve cihazlar sayesinde tüm tesisten veri toplamak mümkün oluyor. Toplanan bu verilere göre performans ve verimlilik değerlendirmeleri gerçekleştiriliyor. Yapay zekâ bu noktada verileri inceleyerek çeşitli hata ve performans desenlerini ortaya çıkarıyor.


Arttırılmış İş Gücü

Yapay zekânın üretim alanındaki diğer bir yansıması ise arttırılmış iş gücü olarak karşımıza çıkıyor. Arttırılmış iş gücünün amacı, yapay zekânın sunduğu verilerden faydalanarak yüksek verimliliğe sahip süreçler tasarlamaktır. Gelecek yıllarda insan ve makinaların bir arada performans gösterdiği alanlar görmek mümkün olacak. Özellikle üretim süreçlerinde bu iş birliği daha açık şekilde görülecek. Robotlardan destek alan insanlar, verimlilik alanında önemli başarılar elde edebilirler. Bu noktada yapay zekâ ile insanların bir arada çalıştığı bir üretim ortamından bahsetmek mümkün olabilecektir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page