top of page

Yeni Nesil Çalışma


Yeni Nesil Çalışma

Birkaç sene önce uzaktan çalışma adete bir lüks olarak nitelendiriliyordu. Pandemi ile birlikte çalışanların hayalini kurduğu evden çalışma bir anda gerçek oldu. Peki çalışanların istediği çalışma modeli tam olarak böyle miydi? Markalar çalışanlarını memnun edebilmek için yeni nesil çalışma modellerine yöneliyor.


Giderek artan sayıda şirket, hibrit ve yeni uzaktan çalışma modellerini kalıcı bir seçenek olarak görmeye başladı. Salesforce, "9'dan 5'e olan iş günleri öldü" diyerek çalışanların tekrar ofise gelip gelmemelerini seçmelerine izin vereceğini duyurdu.

Twitter ve Square, çalışanların sonsuza kadar evden çalışmasına izin verirken, Spotify çalışanlarına her yerden çalışabilme kolaylığı sunuyor.


Bu aynı zamanda kuruluşların yalnızca çalışanlarının nerede kalmayı tercih ettiğini, ve ya gelecekte neyin gerekli olduğunu düşünmek için pandemiyi kritik bir an olarak kullanarak tesislerin karbon ayak izine bakmaları için de bir fırsattır.


Modellerden bazıları şunlardır:


Hibrit 3/2 modeli: 2 gün evde olmak üzere 3 gün ofiste veya 3 gün evde olmak üzere 2 gün ofiste çalışma şeklidir. Bu, kuruluşların “kişiden kişiye” kültürünü korumasını sağlar. Bu, insandan insana bağlantının faydalarını koyup güçlendirirken, teknolojiyi ve uzaktan çalışmanın hem faydalarını hem de üretkenlik artışlarını etkinleştirir ve geliştirir.


Her yerden çalışma modeli: Bu, çalışanların tam zamanlı olarak ofiste mi, tam zamanlı evde mi yoksa ikisinin bir kombinasyonunda mı olmak istediklerini seçmelerine olanak tanır ve ayrıca konumlar arasında esneklik sağlar, böylece çalışanlar ülke ve şehri seçebileceklerdir.


Uzmanlar, bu iş modellerinin gelecekteki tüm iş modellerinin temelini oluşturacağına inanıyor. Çalışanlara daha fazla kolaylık sağlamak için bu modellerin her birinde iyileştirmeler yapılmaktadır. Ayrıca, çalışanların iş tercihlerinin mevcut durumlarına göre değişmeye devam edeceğine inanıyorlar. Bazıları uzaktan çalışmaya devam edecek olsa da, bir kısmının aşı olduktan sonra göreve dönmesi bekleniyor. Elbette, birkaçı hala hibrit çalışma modelinin faydalarını savunmaya devam edecek.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page