top of page

Yeni Normal 2.0

Covid-19'un Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkışından bu yana iş ve sosyal yaşantımızda birçok değişiklik meydana geldi.


Yeni Normal Nedir?


Yeni normal salgının pandemiye dönmesi ile birlikte dünyada tedbir amaçlı önlemlerin alındığı yaşam biçimidir.


Yeni Normal'de Neler Yaşayacağız?


Hepimiz durumun farkındayız artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Covid-19’a göre alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçireceğiz. Dünya geneline bakarsak, salgını en ağır şekilde yaşayan İtalya ve ABD önlemleri gevşeterek yeni normal düzene adım atmaktadır. İtalya’da 10 haftalık karantina sürecinden sonra restoranlar sıkı önlemlerle kapıları açmakta daha doğrusu paket servis hizmetine geçmektedirler. ABD’nin Connecticut eyaletinde ise restoranlar sadece açık havada yemek için açıldı. Restoranlar genelinde bakmak gerekirse ülkemizde de bazı restoranlarda paket servis hizmeti devam ederken bazıları sosyal mesafe için masalarını azaltıp aralara şeffaf pleksi paravanlar yerleştirdi. Bütün bu alınan önlemler ekonomilerdeki yaşanan gerilemenin önüne geçilmesi için fakat yine de işsizliğin önüne geçebilecek mi tartışılır.


Ülkemizde 2019 - 2020 yılı eğitim ve öğretiminin dönem sonuna uzaktan yapılması kararı alındı. Güney Kore ve Fransa’nın okulları açma kararı tartışma konusu olasa da ülkeler bu adımı normale dönmek için atmaktadır.


Sektörel bazda bakmak gerekirse, hemen hemen her sektör Covid-19 pandemisinden etkilenmiş durumda. Kimi sektörler yeni normale ayak uydururken kimisi hala ne yapılacağını bilmemektedir. Ülkemizde yeni normale ayak uyduran sektörlerin başında lojistik (kargo) ve perakende sektörü geliyor diyebiliriz. Temassız teslimat ve online perakende anlayışı ile tüketicilerden tebrik toplamaktadırlar.


Yine sektörel bazda bakmak gerekirse, turizm ve ulaşım sektörü pandemiden büyük darbe aldı diyebiliriz. Senede bir defa yapılan tatiller bu sene rafa kalktı. İnsanlar daha az kişinin tercih edeceği doğa ile başbaşa kalabilecekleri alternatiflere yöneldiler. Karavan ya da çadır kampını buna örnek verebiliriz.


Yeni Normalde İş Hayatı


Yeni Normal dönem ile hayatımızdaki en büyük değişiklik sosyal hayat ve iş hayatımızda meydana geldi. Artık maskesiz, eldivensiz hatta siperliksiz sokağa çıkmıyoruz. Hatta genel olarak sokağa çıkmaktan çekiniyor, sadece işlerimizi halletmek için sokağa çıkıyoruz. İş hayatına bakmak gerekirse, çoğu şirket evden çalışma modeline ya da dönüşümlü olarak ofise gitme modeline geçti. Ofislerimizde maske, eldiven, dezenfektan ve coronavirüsten bizi koruyacağını düşündüğümüz birçok şey mevcut.


İlk başta evden çalışma modeli tüm çalışanların hoşuna gitse de bir süre sonra farklı problemler baş gösterdi. Örneğin; ev ortamında iş için uygun ortamı yaratamamak ve evde olmanın kişiye artan maliyeti diyebiliriz.


Fabrikalarda da durum farklı olmayacak. Tesislerde bulunan ofis çalışanları yine uzaktan çalışmaya devam ederken dönüşümlü çalışma modeline yavaş yavaş geçilecek gibi görünüyor. Ofislerde tedbir elden bırakılmayacak ve ofisler belirli aralıklarla dezenfekte edilecek.


Covid-19 ile birlikte yüz yüze gelerek çalışmak, toplantı yapmak şimdilik rafa kalkmış durumda. Zamanla ofisler ve fabrika içindeki yerleşim planları da Yeni Normale geçiş sağlayacak. Örneğin; çalışanlar arasında minimum 2 metre aralık, sırt sırta çalışmak gibi çözümler getirilebilir.


Zamanla ofislerde alınacak tedbirler yeterli olmayacak, personelin ev ya da sosyal yaşamlarında da takip edilmesi sağlanacak. Her ne kadar önlem amaçlı olsada zamanla çalışanlar sürekli kontrol edilmekten hoşnutsuz olabilir. Önemli noktalardan biri de toplu ulaşım. Şirketler maliyetleri arttırmadan nasıl çözüm getireceklerini araştırıyorlar.

Dünya geneline bakmak gerekirse, dev fabrikalar özellikle Jaguar - Land Rover, Aston Martin ve Nissan gibi isimler tesislerini kademeli olarak açmaya başladılar. Bunun yanı sıra Volkswagen Almanya’da tüm extra önlemlerini alarak üretime devam etmektedir.


Yeni Normal düzende fuarlar, toplantılar ve birçok insanın bir arada yer aldığı etkinlikler şimdilik fiziksel olarak mümkün görünmüyor. Çok uluslu birçok şirket her yıl gerçekleştirdikleri motivasyon toplantılarını online ortama taşıdılar bile.


Yeni Normal düzende seyahat yapmak mümkün olsada bir çok evrak, izin ve rapor sonrasında bu gerçekleştirilebilecek. Uçaklar, trenler, gemiler ve kara ulaşım araçları %50 kapasite ile çalıştığından artan maliyeti de göze almak gerekecektir. Bireysel seyahat bu kadar zorken şimdilik iş seyahatleri de ertelenmiş durumda.


Yeni Normal 2.0’da alınacak önlem ve çözümlerle Covid-19’a göre hayatlarımızı şekillendirecek, kendimizi korurken etrafımızdaki insanların da sağlığını düşüneceğiz. Covid-19 bize sağduyuyu ve empatiyi tekrardan hatırlatacak.


Kaynaklar

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page