top of page

2022 Yılında Popüler Olacak Meslekler

Güncelleme tarihi: 6 Oca 2023


Teknolojinin gelişmesi ile beraber karşımıza çok farklı meslek dalları ve iş tanımları çıkıyor. 2022 yılında adını sıkça duyacağımız meslekleri sizler için derledik;


Yapay Zekâ Uzmanları

Son zamanlar sıklıkla duyduğumuz yapay zekâ artık hemen hemen her sektörde vazgeçilmez hale gelerek hem günlük yaşantımıza hem de iş yaşantımıza dahil olacak.


Yapay zekâ hakkında kısa bir tanım yapmak gerekirse;

Yapay zekâ, genellikle insan zekâsıyla ilişkili görevleri yerine getirmek için karmaşık algoritmaların kullanılmasını içeren özel bir bilgisayar bilimi türüdür. Yapay Zekâ’nın fakrlı sektörlere girmesiyle beraber bu alanda özel bilgi birikimi isteyen Yapay Zekâ Uzmanlarına önümüzdeki yıllarda ihtiyaç artacaktır.


Yapay Zekâ Uzmanı olarak ihtiyaçlar doğrultusunda yapay zekâ modelleri oluşturarak ve geliştirerek ürün yöneticileri ve paydaşlar gibi beraber çalıştığınız birimlere bu modelleri kullanmanın faydalarını aktarabilirsiniz.


Büyük Veri Uzmanları

Büyük Veri Uzmanları, mevcut şirketinin çalıştığı alan hakkında detaylı bilgiye sahip olarak veri akışını belli bir sisteme göre analiz etmelidir. Büyük Veri Uzmanları analiz odaklı olmalı, verileri doğrulamak, sıralamak, ilişkilendirmek gibi bir takım verileri etkili bir şekilde değerlendirmelidir. Analitik, Makine Öğrenimi, IoT, Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zekâ işletmeler için kökten değiştirici ve büyük veri ile ilişkili teknolojilerdir. Büyük veri uzmanı olmak için istatistik ve lineer cebir alanlarında bilgi sahibi olmak gereklidir.


Dijital Dönüşüm Uzmanları

Endüstri 4.0 ile başlayan dijitalleşme sürecinde şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerine liderlik edecek yeni bir kadro ortaya çıkmıştır. Dijital Dönüşüm Uzmanları işletmelerin performanslarını yükseltmeleri için ihtiyaç duydukları dijital araçlara ve çözümlere odaklanır.


Dijital Dönüşüm Uzmanlarının en büyük rolü şirketin dijital dönüşüm sürecini yöneterek rakiplere karşı bu alanda rekabet gücü sağlamaktır. Dijital Dönüşüm süreci tüm şirketi ilgilendirdiği için uzmanların bu süreçte direnç ile karşılaşması olası bir ihtimaldir.


Blokzincir Mühendisliği

Son yıllarda sıkça duyduğumuz blokzincir günlük hayatımıza hızlı bir giriş yaptı ve önümüzdeki günlerde bir meslek kolu olarak hayatımıza dahil olmaya hazırlanıyor.

Blokzincir mühendisleri neler yapabilir?


Blokzincir mühendisleri teknoloji firmaları ve veri hizmeti veren firmalar için kurumsal blokzincir çözümleri oluşturur ve uygular. Bu uygulamalar öncesinde, analiz ve alt yapı çalışmalarını gerçekleştirir, şirketin ihtiyaçlarını belirler.


Blokzincir mühendisliğine adım atmadan önce temel terimsel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir, daha sonrasında çalıştığınız kuruma nasıl fayda sağlayacağınız üzerinde uzmanlaşabilirsiniz.


Veri Bilimciler

Çok yeni bir meslek dalı olmasada önümüzdeki yıl Veri Bilimi popüler meslekler arasında yer almaya devam edecek. Veri bilimciler, büyük yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri kümelerini toplayan ve analiz eden büyük veri avcılarıdır. Bir veri bilimcisi bilgisayar bilimi, istatistik ve matematiği birleştirir. Verileri analiz eder, işler ve modeller, ardından sonuçları yorumlar ve bu veriler ile bir yol haritası çizer.

Veri bilimcisi olmak ilginizi çekiyorsa aşağıdaki soruları yanıtlayabilirsiniz;

  • Matematik, istatistik, bilgisayar bilimi, yönetim bilgi sistemleri alanlarında diplomanız var mı?

  • Yukarıda saydığımız alanlardan herhangi birinde iş deneyiminiz var mı?

  • Büyük veri, veri toplama ve analizine ilgi duyuyor musunuz?

  • Yaptığınız işte detaycı ve titiz misiniz?

  • Problem çözmeyi sever misiniz?

  • Sözlü ve yazılı iletişiminiz kuvvetli mi?

  • Becerilerinizi geliştirmek ve yeni zorlukların üstesinden gelmek istiyor musunuz?

Yukarıdaki sorulardan çoğu evetse Veri Bilimi alanında keyifle çalışabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

2021’de Teknoloji Alanında Popüler Olacak 10 Meslek

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve Endüstri 4.0 akımıyla birlikte, pek çok manuel süreç otomasyon ve robotik ile yürütülebilir hâle geldi. Bu durum, bazı mesleklerin önemini yitirmesine sebep olsa

bottom of page